Во несреќа при лов загина 25 годишен ловџија

Во Мариово се случи нов несреќен случај при лов, кој за жал заврши со фатални последици.…

Во тетовско приведен криволовец со примки

Криволовот со примки на територијата на нашата држава е широко раширен. Тоа е многу нехуман и…

Уапсени ловџии за од Македонски Брод за незаконски лов

Одделението за внатрешни работи од Македонски Брод приведе повеќе лица за незаконски лов. Од Министерството за…

Ставаат примки за дивеч, се фаќаат и луѓе

  Несовесни граѓани поставуваат примки за да фатат дивеч во Тиквешко, но на нив се фаќаат…

Ловочуварите на Ниџе фатиле Грци криволовци

СВР Битола поднесе кривична пријава против грчките државјани П.Г.(54), Х.М.(48) и П.Г.(27), за сторени кривични дела…

Поради одбиена сачма од камен за малку ќе останел без око

  Ловечка несреќа која се случила ден пред новогодишната прослава, во утринските часови во близина на…

Ловџија се самозастрелал од невнимание

  Кај месноста “Ореов Дол“ меѓу селата Вепрчани и Дуње во Прилеп, педесет и двегодишниот Ж.В.…

Нелегално ловен дивеч пронајден во возило на ЈП “Македонски шуми“

  Полицијата и инспекторите за лов во возило Лада нива сопственост на ЈП “Македонски шуми“ и…

Масовно труење на Козјак Планина

Веста за отруени ловечки кучиња и птици во реонот на Трибор во Ловиштето „Рожден“ првично ја…

You cannot copy content of this page