Печено месо од дива свиња

 

Состојки:

За печење:

  • парче дива свиња (околу 2,5 kg)
  • една лажица сало
  • една лажица сол
  • Ловоров лист
  • 2,5 dcl црвено вино
  • чаша вода

 

За прилог:

  • 4 до 5 јаболка
  • 2 лажици рендан ѓумбир

 

Подготовка:

Парче месо од дива свиња посолете го убаво, премачкајте го со свинска маст и додајте ги другите состојки од кои е составена маринадата. Сè заедно ставете во плех и оставете го во фрижидер преку ноќ. Се пече поклопено во рерна на 150 ºC околу 3 часа со неколку вртења и преливање со течноста од печењето.

Потоа покачете ја температурата на 180 ºC и печете уште еден час. Сочноста и мекоста на свинското месо може да се тестираат со забодување игла во месото. Месото од дива свиња е суво и посно, затоа треба полека да се пече во течноста за да не се исуши.

Половина час пред крајот на печењето, во плехот покрај печеното месо ставете издлабените јаболка полни со ѓумбир и вратете ги во рерната.

Послужете на даска со димено сирење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You cannot copy content of this page