Гулаш со месо од дива свиња

  Ви донесуваме специјалитет за тоа како да го подготвите дивото свинско месо. Тајната на вкусното…

Печено месо од дива свиња

  Состојки: За печење: парче дива свиња (околу 2,5 kg) една лажица сало една лажица сол…

Тивко крчкано месо од дивеч во земјена тава

  Гурмански празничен ручек, за 4 лица. Средно тешко јадење за подготвување, за чија подготовка се…

Маринирано печење од диво свинско месо

  Состојки: 750 g месо од плешка или грбот на дива свиња 1 лажичка црн пипер…

Печен зајак со кисела зелка

  Состојки: 1 зајак (домашен или див) Маринада: 200 ml бело вино 100 ml маслиново масло…

Тава од дивеч со бешамел

Ова е лесно јадење за подготвка, за повеќе лица, за кое е потребно повеќе од 3…

Подпечено диво свинско месо во сос

  Состојки: околу 2,5-3кг. месо од дива свиња 200мл. винска киселина 200мл. црно вино 1 главица…

Сезонска тава со месо од дивеч

  Ова е една убава тава со месо од дивеч, а видот на месото нека биде…

Медаљони од дивеч со црни суви сливи

Овој рецепт за медаљони од дивеч со црни суви сливи е еден од потешките за подготовка.…

You cannot copy content of this page